Bezpieczeństwo •   • Wszystkie pojazdy Aixam posiadają certyfikaty bezpieczeństwa zgodne z najnowocześniejszymi standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej.

  Aixam jako pierwszy producent czterokołowców kompleksowo zaangażował się w prace  nad poprawą bezpieczeństwa pasażerów. Mimo, że przepisy tego nie wymagają, Aixam od 1988 roku poddaje wszystkie swoje modele próbom zderzeniowym tak, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pasażerów. W praktyce oznacza to, że użytkownicy pojazdów Aixam mogą poruszać się nimi wygodnie i z dużym poczuciem bezpieczeństwa. Pracując nad dalszym rozwojem technicznym Aixam koncentruje swoje działania zarówno na aspektach bezpieczeństwa czynnego, jak również biernego.

   


 • Pobierz broszurę dotyczącą bezpieczeństwa

 • BEZPIECZEŃSTWO CZYNNE

  Oznacza zespół urządzeń i funkcji w pojazdach, które wpływają na zmniejszenie ryzyka wypadku oraz ułatwiają kierowcy zapanowanie nad pojazdem nawet w sytuacjach krytycznych. Pojazdy Aixam wyposażone są seryjnie w wysokiej jakości elementy podnoszące bezpieczeństwo takie jak np.:

  • przednia szyba o zwiększonej widoczności;
  • wysokowydajny system nawiewu i odmrażania;
  • reflektory halogenowe, trzecie światło stop, włączanie się świateł awaryjnych podczas nagłego hamowania, światła LED do jazdy dziennej;
  • obniżony środek ciężkości, odpowiednio zwiększony rozstaw kół.  

  BEZPIECZEŃSTWO BIERNE

  Polega na zapewnieniu maksymalnej ochrony pasażerom w przypadku kolizji. Aby to osiągnąć inżynierowie z firmy Aixam opracowali cały szereg nowych rozwiązań technicznych. W oparciu o przeprowadzane próby zderzeniowe przednie, boczne oraz tylne pojazdu (tzw. crash-testy) wprowadzono między innymi: wzmocnione mocowania pasów bezpieczeństwa, dwustopniowe bezpieczne zamki drzwi oraz zbiornik paliwa wykonany z wysokiej wytrzymałości polietylenu.

  28 LAT UDANYCH TESTÓW CRASH-TESTS

  Wszystkie pojazdy Aixam posiadają certyfikaty bezpieczeństwa zgodne z najnowszymi standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej.

  CO OZNACZA, ŻE CRASH TESTY SĄ POZYTYWNE?

  • Kabina pojazdu pozostaje nietknięta (bez widocznych deformacji): co oznacza brak zaklinowanych ciał w pojeździe.
  • Szyby są nieuszkodzone: brak przecięć oznacza brak skaleczeń.
  • pasy bezpieczeństw zostały zaprojektowane tak, by nie blokowały się: co oznacza brak krępowania ciała oraz paniki przed opuszczeniem pojazdu.
  • Drzwi nie otwierają się podczas wypadku: co oznacza brak wyrzuconych ciał z pojazdu.
  • Klamki drzwi otwierają się z łatwością w celu opuszczenia pojazdu po kolizji lub wypadku.

  ABS, SIŁA NAPĘDOWA marki Aixam

  Jest to układ stosowany w pojazdach Aixam w celu zapobiegania blokowaniu się kół podczas hamowania, jak również zapobiega ściąganiu pojazdu w bok, wirowaniu oraz utracie kontroli nad kierowaniem.


  Système ABS voiture sans permis

  GŁÓWNE STATYSTYKI Z FRANCJI

  W 2011 roku odnotowano  85,214 ofiar (śmiertelność + urazy) wypadków drogowych we Francji. Tylko 356 (0,41%) ofiar stanowili użytkownicy pojazdów czterokołowych.  

  Spośród 3,963 wypadków śmiertelnych, aż   2062 (52%) to wypadki z udziałem samochodów, 760 (19%) to wypadki z udziałem motocykli i tylko 220 (6%) to wypadki z udziałem czterokołowców.

  KATEGORIARANNIOFIARY ŚMIERTELNE
  RAZEM
  Kierowcy motorowerów i pasażerowie  (w tym 50cc)7,7511657,916
  Kierowcy samochodów i pasażerowie32,4541,66334,117
  Kierowcy czterokołowców i pasażerowie
  32024344
  Piesi11,22149911,720